MĚSTSKÉ MUZEUM RALSKO

Pobočný spolek

ČS Český svět – Ralsko

STÁLÁ EXPOZICE PYROTECHNICKÉ ASANACE RALSKA

Prošli jsme nezbytnou změnou a dnem 16. 2. 2016 byl v souvislosti s NOZ u Krajského soudu v Ústí nad Labem, pobočka Liberec zapsán v oddílu L, vložce číslo 8837 Pobočný spolek Český svět-Ralsko se sídlem Kuřívody 795, 471 22 Ralsko.

Druhou desítku let v trvání naší stálé expozice jsme zaměřili na 25. výročí odchodu sovětských vojsk, tematicky na munici používanou sovětskou armádou a nalezenou při pyrotechnické asanaci Ralska od roku 1990 do současné doby. Nadále ponecháváme historický průřez nalezené munice. Komentovaná prohlídka trvá v průměru 1,5 hodiny.

bilicky

Chci touto cestou poděkovat návštěvníkům za strávený čas a chtěl bych doufat, že příjemně. Muzejnictví obecně nespadá do výdělečných podniků a udržení zejména našeho projektu, který svým způsobem vzdává hold těm, kdo se svojí prací podíleli a v současné době stále podílí na odstranění nevybuchlé munice u nás v Ralsku, je stále problematičtější. Proto děkuji za finanční příspěvky věnované formou vstupného a sponzorských darů, které využijeme pro další propagaci a vylepšení expozice.

Kurátor muzea Václav Bilický

 

Jako nově zřízené městské muzeum odvádíme vstupné Městu Ralsko na základě „SMLOUVY O VÝPUJČCE“ ze dne 4. 5. 2016, proto jsme zavedli číslované vstupenky.Každá desátá vstupenka bude odměněna malým dárkem, který věnuje náš pobočný spolek Český svět-Ralsko.

STÁLÁ EXPOZICE PYROTECHNICKÉ ASANACE RALSKA

Otevírací dobu jsme po zkušenostech změnili, a to tak že expozice bude otevřena pouze od pátku do neděle

od 13.00 do 17.00 hodin.

V průběhu letních prázdnin lze komentované prohlídky pro více než 3 zájemce realizovat v telefonicky nebo e-mailem dohodnutou dobu. (telefon 606 564 972; e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..">Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

První den prohlídky je 4. května 2018 v 13.00 hodin a další pátky, soboty a neděle ve stejném čase.

Už také víme, kdy bude jistě zavřeno:

3. 6. 2018 a 8. 6. 2018

S prohlídkami končíme 1. října 2018.

Naše stálá expozice provádí návštěvníka zejména obdobím pyrotechnické asanace bývalého vojenského výcvikového prostoru Mimoň v bývalém vojenském újezdu Ralsko, dokumentuje prvopočátky snahy o likvidaci munice, kterou v prostoru ponechaly cvičící armády, nejen sovětská. Snaží se z jednotlivých nálezů munice na tomto území vytvořit historický obraz, vycházející z roku 1866 přes období obou světových válek, založení  (1947) a ukončení (1991) vojenského výcvikového prostoru.

Expozice je rozdělena do dvou částí.

Vnitřní expozice je umístěna v bývalé kanceláři pyrotechnika policie ČR, kde mimo exponátů je možné na požádání shlédnout některé videozáznamy z prováděné částečné pyrotechnické asanace území Ralska, jakož i videozáznamy z počátku osídlování této oblasti. Odborný průvodce expozicí Vám zodpoví každou otázku.

deti ralsko

Nejen pro nejmenší je vytvořeno historické diorama letiště Hradčany.

Vnější expozice představuje možné nálezy munice přímo v terénu a demonstruje postup při jejím odhalení a likvidaci. 

Po deseti letech jsme pro Vás opět připravili malé překvapení, jak uvnitř, tak venku.

Tvůrci expozice se mají čím chlubit.

Z významných osobností, které expozici navštívily, můžeme připomenout manželku prezidenta ČR paní Ivanu Zemanovou (na snímku s Václavem Bilickým uvnitř expozice).

ivana ralsko

Muzeu se dostalo i ocenění a vyznamenání, např.:

Policejní prezident plk. Mgr. Bc. Tomáš Tuhý udělil pamětní medaili

dněpromedaile 1U příležitosti setkání pyrotechniků k 75. výročí vzniku pyrotechnické služby v Policii České republiky jsem obdržel medaili, které si velmi cením a která patří všem těm, kteří se starají o činnost naší expozice a zejména členům Občanského sdružení Český svět - Ralsko  a v neposlední řadě všem těm, příslušníkům armády, policie a jejich občanským zaměstnancům, kteří přiložili ruku k nezapomenutelnému dílu "Částečné pyrotechnické asanace Ralska".

 

Přibyla další medaile k ocenění práce naší expozice.

dněpromedaile 2Tentokrát přišla z dalekého východu Ukrajiny, Dněpropetrovska. Přesněji řečeno od Dněpropetrovského regionálního oddělení-ukrajinské charitativní nadace civilní obrany Ukrajiny  "UKRTEHNOBEZPEKY", kterému předsedá  generál-major  Viktor Mikolajovič Kazmin a který je zároveň náčelník hlavního oddělení státní speciální záchranné služby.

     Medaili předal naší expozici na The 11th International Meeting of Pyrotechnicians takes place 26-30 May 2014  plukovník bývalé sovětské armády v. v. Jurij Grigorjevič Veremeev. Výroční medaile byla udělena za objektivní vedení historických událostí a obraz života sovětských vojáků na území současného města Ralska v období let 1968 -1991.

ZDROJ: www.expozice-ralsko.estranky.cz (zde i další informace z historie expozice apod.)

Severočeská PRAVDA
Vydává Miroslav Starý, IČO: 62732021, E-mail: stary_m@volny.cz
Adresa redakce: Mimoň IV., Letná 207; telefon 606590473