KRYMSKÝ MOST OTEVŘEN

Krymský most je otevřen! Nastal čas českých investic! Názor© Sputnik / Grigorij Sysojev

ČR 15. 05. 2018Jana Petrova

Rozsáhlou skutečnost otevření Krymského mostu česká média samozřejmě utajit nemohla. Ale opomenout politický význam události nedokázala. Podle portálu Novinky.cz vybudováním mostu „Rusko dokončuje připojení Krymu“. Jiný názor na tuto událost má český poslanec Evropského parlamentu Jaromír Kohlíček, který nejednou Krym navštívil.

Kohlíček:

KOHLAJS

Oni (pozn. Rusko) potřebují nejen ten most, ale i páteřní komunikaci, která se, jak jsem na Krymu viděl, velmi intenzivně staví. A je to vlastně jednou ze dvou nejdůležitějších staveb infrastruktury. A zřejmě by potřebovali propojení s obilnicí Ruska — Krasnodarským krajem, tímto směrem. A třetí věc. Ta už je, ale ještě se myslím dokončuje. To je to mezinárodní letiště, které je v Simferopolu. Já už jsem to letiště použil a musím říct, že je velice pěkné. Ale ještě jsem viděl, že se tam nějaké stavební práce dodělávají. Takže to jsou tři věci, které jsou velice důležité, a když jsem mluvil s místními lidmi, tak říkali: „Podívejte se, jak se o nás Rusko stará. Na rozdíl od Ukrajiny, kdy jsme tady takové strukturní investice bohužel neměli." Takže já si myslím, že to je úplně ta nejdůležitější věc — dobré spojení. Je to směrem na Krasnodarský kraj, samozřejmě nevím, jak vypadají ty komunikace dál. Ale to, co jsem viděl na Krymu, tam se opravdu intenzivně staví čtyřproudová komunikace a to si myslím, že ti lidé velice oceňují.

Existují nějaké možnosti pro české investice na Krymu, nebo jsou sankce pro Česko nepřekonatelnou překážkou v tomto regionu?

Samozřejmě jsou možnosti. Tak jako ty možnosti našli Italové a Rakušané, jsou dokonce i určité společnosti, které na Krymu už dneska mají své zástupce. Takže ty možnosti tady jsou. Jde jenom o to, abychom se vymanili z toho tradičního schématu, že když velký bratr zavelí, tak my se postavíme do pozoru a okamžitě jdeme tím správným směrem.

Řekl jste, že Italové ty možnosti našli. Jak je to možné? Prozradíte nám to?

Italové, Rakušané i Němci našli ty možnosti. Myslím si, že my nejsme o nic hloupější. Jde pouze o to, aby tady byla dobrá vůle.

Máte na mysli něco konkrétního?

Nechtěl bych to konkretizovat, ale samozřejmě ty infrastrukturní projekty budou jistě pokračovat. A já si myslím, že my umíme v oblasti toho cestovního ruchu spoustu věcí, v oblasti zásobování elektřinou, s obnovitelnými zdroji umíme také spoustu věcí, čištění odpadních vod umíme velmi dobře. Prostě je tam spousta příležitostí pro naše firmy, které jsou technicky velice zdatné, a myslím si, že by tam mohli najít velice zajímavou realizaci.

Poznámka RSP:

krymsky most 2

Krymský most otevřel 15. 5. 2018 prezident Putin za volantem nákladního automobilu KAMAZ.

Most spojuje Krym s Ruskem. Je 19 km dlouhý a vede z východní části Krymu od města Kerč přes ostrov Tuzla na Tamaňský poloostrov v Krasnodarském kraji. Most překlenul Kerčský průliv, který odděluje Černé a Azovské moře. Po jeho silnici by mohlo projet až 40000 aut denně. Silnici doplní ještě železnice, která by měla být dokončena za rok a umožní průjezd více než 400 vlakových souprav denně. Reakce na stavbu, kterou dokázali realizovat Rusové za necelé dva roky, vzbuzuje obdiv, ale také jiné reakce, např. ukrajinských fašistů nebo ze země plodící největší světový terorismus:

Rusko ostře protestuje proti americké výzvě bombardovat Krymský most!

Ruské velvyslanectví v USA ve středu označilo za provokativní článek v novinách Washington Examiner, v němž autor vyzývá vládu Ukrajiny, aby bombardovala právě otevřený Krymský most.

17. květen 2018

„Publikace Washington Examiner 15. května zveřejnila provokativní článek Toma Rogana s výzvou vyhodit do vzduchu Krymský most. Svoboda projevu nemůže ospravedlnit výzvu k teroristickému útoku a vraždě lidí. Domníváme se, že tento materiál je odrazem skutečných záměrů určité části washingtonského establishmentu, pokračujícího v linii podněcování nenávisti a nepřátelství mezi Ukrajinou a Ruskem," uvedla v komentáři diplomatická mise.
Rogan zejména napsal, že „Ukrajina musí nyní zničit prvky mostu", a že „má prostředky k útoku ze vzduchu". Autor článku nejen navrhuje vládě Kyjev radikální scénář, ale také diskutuje o tom, jak by měla být implementován. Ukrajinské letectvo je docela schopné zasáhnout most, ale mělo by to být tak, aby počet obětí byl minimální, poradil Rogan.
Jak by Moskva reagovala na sabotáž? Podle Rogana by největší pravděpodobností došlo k eskalaci násilí na východě Ukrajiny. Tento vývoj událostí, je ale podle názoru novináře v každém případě nevyhnutelný. Je si jistý, že hned po Mistrovství světa ve fotbale Rusko postupně pohltí celou Ukrajinu. A proto by zničení mostu přinejmenším dočasně sloužilo jako „nezaměnitelný signál, že Ukrajinci nechtějí přijmout krádež území".
„Podobné  publikace nezapadají do žádného rámce novinářské etiky. Očekáváme od Washington Examineru vysvětlení toho, jak materiál odráží jeho redakční politiku. Připomínáme, že ruské právní předpisy stanoví trestní stíhání osob vystupujících s veřejnými výzvami k teroristické činnosti, či propagandě terorismu“, zdůraznilo ruské velvyslanectví.
Ruský prezident Vladimír Putin 15. května otevřel silniční část Krymského mostu. Výstavba železniční části pokračuje, její otevření je plánováno v roce 2019. Krymský most spojuje Kerčský poloostrov (Krym) s poloostrovem Taman (Krasnodarský kraj), a nutnosti jeho stavby došlo po znovusjednocení Krymu s Ruskem v roce 2014. Most zajistí nepřerušovanou dopravní komunikaci poloostrova s ostatními regiony Ruska.

(Zdroj: Prvnizpravy.cz)

Severočeská PRAVDA
Vydává Miroslav Starý, IČO: 62732021, E-mail: stary_m@volny.cz
Adresa redakce: Mimoň IV., Letná 207; telefon 606590473