VYHODNOCENÍ ÚTOKU NA SÝRII

Vzdušnými a mořskými prostředky USA a jejich spojenců byl uskutečněn vojenský útok. Ruskými systémy protivzdušné obrany (PVO) na základnách Hmínín a Tartus se průběžně sledovaly a vyhodnocovaly všechna vypouštění raket z mořských a vzdušných nosičů USA a Velké Británie. Ohlášená účast francouzského letectva nebyla zaznamenána. Zúčastnila se letadla amerického letectva F-16 a F-15 a též letadla Tornádo letectva Velké Británie ze Středozemního moře, lodě amerického námořnictva Laboon a Monterey z Rudého moře. Strategické bombardéry B1B pro bombardování vlétly na syrské území v oblasti al-Tanf, která je nezákonně obsazena USA.
V raketově bombovém útoku byla cílem syrská vojenská letiště, průmyslové, vzdělávací a výzkumné objekty. Podle dostupných údajů oběti mezi civilisty nebo v syrské armádě nejsou. Podrobnosti se budou upřesňovat a zveřejňovat. Podle dostupných informací bylo vystřeleno 103 křídlatých raket. Mezi nimi byly mořské rakety Tomahawk a řízené letecké bomby GBU-38 letadel B1B. Letadla F-16 a F-15 použila rakety vzduch-zem. Z letadel Tornado britského letectva bylo vypuštěno 8 raket Scalp EG. Prostředky PVO Sýrie, kterých základ tvoří komplexy ruské výroby, byly úspěšně odraženy mořské a letecké útoky. Zničeno bylo 71 raket. Na odražení raketového útoku se zasloužily prostředky syrské PVO S-125, S-200, Bug, Kvadrát a OSA. To svědčí o vysoké efektivnosti syrské výzbroje a výborného vyučení se vojáků Sýrie připravených ruskými odborníky. Za posledního půl roku Rusko plně obnovilo PVO Sýrie a pokračuje ve zdokonalování. Chtěl bych dodat, že na základě úpěnlivé prosby některých našich západních partnerů jsme se rozhodli nedodat Sýrii systém protiraketové obrany S-300. Vzhledem k těmto událostem je možné se vrátit k přehodnocení této otázky, a to nejen v Sýrii, ale i dalších zemích. Součástí útoku byly letiště vzdušných sil Sýrie. Data hovoří takto: Na letiště Djubaji se na útoku účastnily 4 rakety. Všechny byly sestřeleny. Na letiště Dumajr letělo 12 raket. Všechny byly sestřeleny. Na letiště Blej 18 raket, všechny sestřelené. Na letiště Šajrát 12 raket, všechny sestřelené. Letiště nebyla poškozena. Z devíti raket vystřelených po nepoužívaném letišti Mezze, bylo sestřelených 5. Ze šestnácti raket po letišti Homs bylo zničeno 13. Vážené poškození nebylo zjištěno. 30 raket se zúčastnilo útoku na objekty v sídelním útvaru Barza a Džaramani. 7 z nich bylo sestřeleno. Tyto objekty, které mají vztah k tzv. fiktivnímu vojensko-chemickému programu Damašku, byly částečně zničené. Přitom jsou dávno opuštěné, lidi ani stroje v nich nebyli. Ruské síly PVO byly uvedeny do stavu bojové pohotovosti. Stíhací letectvo hlídkuje ve vzduchu. Ani jedna z křídlatých raket do zóny ruské PVO nevletěla. Naše komplexy PVO nebyly použity.
Počítáme, že tento útok není odpovědí na údajný a neexistující chemický útok, ale reakce na úspěchy syrských ozbrojených sil v boji při osvobozování svého území od mezinárodního terorizmu. Přitom útok byl spuštěný v ten den, kdy má do Damašku přijít speciální mise OPCW k vyšetřeni incidentu v městě Duma, kde prý byly použité chemické zbraně. Chci vaši pozornost zvláště upřít na fakt, že žádná zařízení na výrobu chemických zbraní v Sýrii nejsou. To bylo zaznamenáno organizací za zákaz chemických zbraní (OPCW). Tento fakt americké agrese svědčí o:
1. nezájmu USA na nestranném vyšetřování incidentu,
2. touze zničit proces mírného regulování války v Sýrii,
3. snaze destabilizovat situaci v blízkovýchodním regionu,
4. nemá nic společného s ohlášenými cíly v boji s mezinárodním terorizmem.
V této chvíli se situace v Damašku a dalších částech Sýrie hodnotí jako klidná. Můžete to vidět díky živému přenosu na obrazovkách. Události tam pozorně sledujeme. Děkuji za pozornost.
(Tiskový mluvčí ruských ozbrojených sil.)

Severočeská PRAVDA
Vydává Miroslav Starý, IČO: 62732021, E-mail: stary_m@volny.cz
Adresa redakce: Mimoň IV., Letná 207; telefon 606590473