ZAUJALO NÁS U SOUSEDŮ

Z NĚMECKÉ TELEVIZE

Na sociálních sítích nás zaujal videozáznam z diskusního pořadu televize vedeného v němčině. Diskuse se účastnilo několik lidí, z nichž nás zaujala zejména polská nezávislá publicistka a novinářka Aleksandra Rybiňska. Ve druhé části diskuse telefonovali do studia dotazy diváci z různých míst Německa.

Záznam začíná vyjádřením jednoho muže, který chválí A. Merkelovou:

„To je naopak chvályhodné, že Merkel nenásleduje průzkumy, ale své osobní přesvědčení.“

A. Rybiňska:

aleksa 2„To záleží na úhlu pohledu. Z polského úhlu pohledu to, co Merkel provádí, je naprosto iracionální. To je slyšet neustále. Dokonce se často mluví i o německé mentální poruše. Německo zachraňuje Euro, Německo zachraňuje Řecko. Teď se Německo stará o uprchlíky a dokonce i o polskou demokracii. Doopravdy to svádí k úvaze, že Němci trpí mentální poruchou. Možná, že je mentálně nemocná jen paní Merkel. Tak je tato záležitost vnímána z polské perspektivy. Je na to nahlíženo jako na čistě německý problém. Je to německý problém, a jestli ho Němci chtějí řešit, tak sami za sebe. Předně máme podobný problém jako Francie. Ti uprchlíci u nás nechtějí zůstat. Máme velmi slabý sociální systém. Na sociálních dávkách dostanete jen 80 Euro za měsíc. To není příliš lákavé. Odsouhlasili jsme přijetí tisíce Syřanů, pouze křesťanů. Dostali zázemí v křesťanských rodinách. Během jedné noci ale všichni utekli do Německa. Tvrdili: „Dostávali jsme strašně málo peněz.“ Tak co bychom asi dělali s uprchlíky, které nám chcete přidělit? Máme je někam zamknout a zahodit klíč, aby …

Moderátor: To je právě to, na co paní Merkel poukazuje znovu a znovu. Řešení musí být evropské. Nyní zažíváme to, že národní státy se vzpírají a říkají, že to není evropský problém, ale národní. Je plán A Angely Merkel přijít s mezinárodním evropským řešením stále realizovatelný z polské perspektivy?

A. Rybiňska: Když se podíváme, jak přerozdělování uprchlíků fungovalo doposud, ani nevím, kolik jich bylo úspěšně přerozděleno doposud. 300? Necelých 400 ze 160 000, které byly v plánu přerozdělit. Takže velice jednoduše mohu odpovědět: Ne. Nedovedu si představit, že něco takového může někdy fungovat. Dokonce, i kdyby u východoevropských zemí k tomu existovala vůle, tak samotné uskutečnění je stěží proveditelné. Jak dlouho by to mělo trvat? 10 let? 15? Pokud přerozdělení 400 lidí zabralo 1 rok, jak dlouhou dobu byste potřebovali na 4000? Skutečně si nedovedu představit, že by něco takového mohlo fungovat. Je mi jasné, že očekáváte solidaritu. Jenže problém je, že Poláci mají naopak pocit, že Německo není solidární s nimi. Např. záležitost Nord Stream a Nord Stream 2 jsou pro Polsko nepříznivé. Projekt plynovodu … Existuje mnoho oblastí, kde Německo s Polskem žádnou solidaritu neprojevuje.

Moderátor: Kdybych byl Angela Merkel, důrazně bych se ohradil. Přátelsky, ale neoblomně paní Rybiňská. Německo poskytuje Polsku čistých 12 miliard. To snad není solidární? Možná vám to připadá malinko kolonialistické, ale jak říkám: Čistých 12 miliard.

A. Rybiňska: Jenže pokud spolu nejednáme jako rovný s rovným, tak v ten okamžik my získáváme zhruba takový dojem. Paní Merkel pozvala uprchlíky a stal se z toho problém. A teď jsou ostatní členské státy EU nuceny snášet důsledky tohoto problému. Dočasná řešení jsou nesmysl vzhledem k situaci na Blízkém Východě. Řešení syrské krize je v nedohlednu. To je podstatné. Situaci v Iráku a Sýrii je třeba stabilizovat. A to se nezdá příliš pravděpodobné. Domnívám se, že pokud bychom odstranili Islámský stát, vzniknou další následovnické organizace. Polovina frakcí, které bojují v Sýrii, má ideologii dost blízkou islámského státu. Ten problém se nijak rychle nevyřeší a uprchlická krize potrvá. Nemůžete s jistotou říct, že za 2-3 roky budeme stále mít Schengen. Věřím, že toto je konec Schengenu. Myslím, že se s tím budeme muset všichni smířit. 

Modertátor: Rychlá otázka na závěr. Může Angela Merkel obrátit? Přežije tento rok jako kancléřka?

Odpovědi lidí ve studiu: 1. Věřím, že zůstane u této pozice. 2. Myslím, že v tom není sama. 3. Také si myslím, že to zvládne, ale bude to těžké. (Říká velmi nejistě žena působící dojmem, že se v problému nevyzná.)

A. Rybiňska: Nevěřím, že to zvládne.

Moderátor: Myslíte, že nastane jiný kancléř?

Někdo ve studiu: Myslím, že nastane katastrofa.

Následují dotazy – moderátor říká jméno a odkud tazatel je:

1. dotaz: Je tu něco, co postrádám v těchto diskusích, že jste nezmínili bohaté arabské státy zálivu. Saudská Arábie a nezapomínejme na Katar a Kuvajt. Jen poblíž Mekky jsou dvě města, kde je místo pro 8 milionů poutníků. Nepřijali jediného uprchlíka – své bratry a sestry ve víře. To se v žádném diskusním pořadu nezmiňuje.

Moderátor: My, Internationaler Frühschopen, jsme toto komentovali několikrát v uplynulých týdnech, dnes jsme rozebírali jiné aspekty, ale přesto děkuji za vaše zavolání. (Prostě neodpověděl – pozn. RSP).

2. dotaz: Ta polská kolegyně se mi zdá poměrně sympatická. Jak to vidí ona?

A. Rybiňska: Ano, potíž s těmito státy je skutečná. Mimochodem oni veřejně odůvodnili, že nebudou přijímat uprchlíky proto, že jsou mezi nimi teroristé. Místo toho uctivě nabídli, že zafinancují výstavbu 200 mešit po Evropě.  Jako, že když my přijmeme uprchlíky, tak aby se měli kde modlit. To jen demonstruje, jak drzý postoj k nám tyto státy zachovávají. Ale stejně tak rozumím jejich odůvodnění, jelikož oni čelí teroristickým útokům permanentně. Samozřejmě, že si nechtějí dovážet teroristy.

3. dotaz: Když politici nebo novináři říkají, že máme zabezpečit vnější hranici Evropy, jak se to má udělat?

Moderátor: Slyšíme to odevšad – zabezpečit vnější hranici Evropy, ale jak máme něco takového provést?

Jedna žena ve studiu: Dobrá otázka. To kdybychom věděli.

A. Rybiňska: Nějakou dobu byl diskutován australský model, který se v praxi osvědčil. Myslím, že do Austrálie už žádné lodi nesměřují.

Námitka z přítomných - skáče do řeči: To nefungovalo, protože Tony Abott tam již není – to byl premiér, který to prosazoval.

A. Rybiňska: … a evidentně to zastavilo příval uprchlíků. Ten přístup byl: Okamžitě otočit všechny lodě a poslat je pryč.

Moderátor: To je jiná geografická situace. Evropa je v mnohem složitější situaci.

A. Rybiňska: Je to jiná geografická situace. Každý si stěžuje na Řecko, že nedokáže ochránit vnější hranici. Ale ono je opravdu složité vše zabezpečit. Je potřeba přistoupit k drastičtějším metodám.

4. dotaz: Té polské kolegyni bych chtěl říci, než začne obhajovat drastičtější metody proti uprchlíkům, tak by měla vážně pouvažovat nad příčinami uprchlické vlny a nevypouštět do světa taková populistická slova. Je pro mě ohromující, že vy Poláci – vláda i vy osobně – odmítáte přijímat uprchlíky. Jste katolíci, uznáváte katolickou církev. Jaké jsou důvody vašeho odmítavého postoje, když u vás skoro žádní uprchlíci nejsou a jaké je stanovisko katolické církve?

Moderátor: Když nějaký Francouz říká, že Němci nebyli solidární s Holandem, ano, nelze vyžadovat solidaritu pro vedení války. To je absolutně pobuřující. Holand podnítil války v Sýrii a v Mali, aniž by se kohokoli ptal.

A. Rybiňska: Dobře, oficiální postoj církve v Polsku je, že jsou pro přijímání uprchlíků. To je v naprostém rozporu s politikou vlády, ale takový je závazek katolické církve a taková teď zkrátka je. Lidé, ať už katolíci nebo ne, to vidí jinak. Myslím, že v tom hraje roli to, že Poláci měli možnost v minulých letech cestovat do zahraničí a spousta z nich i pracovala ve Velké Británii, Německu, Francii. Já jsem pracovala ve Francii 6 let a potkala jsem mnoho lidí z jiných kultur. Myslím, že za to mohou právě tyto zkušenosti, když Poláci mohli sami vidět, jak integrace funguje v Německu, Francii a podobně. Nebo přesněji řečeno nefunguje. Paní Merkel sama řekla v Postdamu v roce 2010, že integrace v podstatě selhala. My bychom se právě rádi této praxi Západní Evropy vyhnuli. My nemáme žádné zkušenosti s integrací lidí s jiným náboženstvím. V Polsku máme asi 5000 muslimů. Proto nevěříme, že bychom to zvládli lépe, než Francie nebo Německo. My o nic takového nestojíme.

5. dotaz: Zajímalo by mě, kdyby paní Merkel neudělala potřebná rozhodnutí začátkem září, jestli by milion uprchlíků teď nebyl u maďarských hranic. V Maďarsku jsou chápáni jako záškodnické hordy, že? Podle vás je máme poslat zpátky do Řecka a pak je utopit ve Středozemním moři? Nebo jakou jinou alternativu si představujete? Žádná jiná není. Ti lidé v Maďarsku a Polsku nevyužívají mozek k přemýšlení. Tak to je. Musím složit poklonu paní Merkel.

Moderátor: Tak fajn. Kdo se cítí vyzván kromě paní Rybiňské?

A. Rybiňská: My o vidíme přesně opačně. My si myslíme, že paní Merkel se nešťastně vyhýbá užívání mozku k přemýšlení. Proto tu máme tento problém. Ne! Německo má tento problém! Teď to chce na nás jen svalit. Už bych se tu opakovala. 

(Doslovný přepis – RSP). 

Severočeská PRAVDA
Vydává Miroslav Starý, IČO: 62732021, E-mail: stary_m@volny.cz
Adresa redakce: Mimoň IV., Letná 207; telefon 606590473