KOHO (NE)VOLIT? (5)

V další fázi předvolebního uvažování se podívám na 11 kandidátních listin z devatenácti, které byly registrovány. 8 z nich jsem už v první fázi hodil do koše. Nemají plný počet kandidátů a nemají ani šanci na zvolení. Jsou to kandidátky č. 1, 10, 28, 41, 67, 75, 82, 84. Nyní se podívám se na zbývající:

Č. 2 ODS

Lídra neznám, ale podle toho, jak to zastupitelé pod jeho vedením zpackali s nemocnicí ve Frýdlantu?

Jablonecký primátor na druhém místě si moje sympatie v minulém období nezískal, spíše naopak.

Trojka – Mgr. Juraj Raninec, schopný a rozumný. Kdybych si mohl vybrat z kandidátek jednotlivce, z ODS by to byl právě on. Potom znám ještě MUDr. Sobotku. Ten mi sice před lety jako předseda Senátu dal diplom za práci s mládeží, ale má u mě vroubek. Nedodělaný VUML – jen dva ročníky ze tří. Fakt je, že po listopadu 1989 už ani neměl kde vzdělání dokončit. Č. 2 nevolím.

Č. 3 Budoucnost pro Liberecký kraj

Paní Vajnerová určitě není hloupá a neschopná. Zkoušku práce ve vedení kraje má už také za sebou. Kandidátka se nejeví jako špatná. Poněkud mi vadí partner KDU-ČSL. Ještě kdyby tak byl na kandidátce třeba Martin Matyáš z Doks, slušný člověk, jehož mi bylo dopřáno poznat. Neslušní bohužel v této straně hodně převažují, včetně zesnulého Luxe. Č. 3 nevolím.

Č. 12 ČSSD

Jestliže pan Valdman na posledním ZLK vyjádřil vděk za možnost být dvěma členy v krajské vládě a napravit tak pošramocenou pověst ČSSD v Libereckém kraji z minula, neviděl bych to tak růžově. Jeví se to tak, že ČSSD se nepodařilo vymanit se z mafiánsko-intrikánských praktik krajského diktátora, stejných jako na Liberecku u komunistů, byť některým z ČSSD lze přiznat, že se aspoň snažili (u komunistů se nikdo ani nesnažil). Pokud víme, byly stížnosti a protesty. Díky jím si vylepšily svůj kandidátský profil paní Kadlecová a Žatecká nebo pan Cikl. Protože zůstala kandidátka beze změn, je patrné, že neuspěli. Dle dobře informovaných vrabců jsou v ústředí ČSSD rádi, že byla vůbec postavena nějaká kandidátka bez ohledu na kvalitu. Osobně jsem čekal, že 3 jmenovaní hájící čest ČSSD v uplynulém období budou výše, když např. paní Kadlecová zastávala post náměstkyně hejtmana. Mít možnost vybrat si jedince asi bych tři statečné stěžovatele vybral (můžete¨to brát jako doporučení kroužkovat). Jako strana je pro mě ČSSD velmi přizpůsobivá i ve volbě partnerů, její politika neurčitá a nestálá. Č. 12 nevolím.

Č. 30 ANO 2011

Z kandidátky neznám vůbec nikoho. V Mimoni máme 2 zastupitele za ANO, ale na kandidátce jsem je nenašel. Podle důvěryhodných a dostupných informací je to typ strany jednoho muže produkujícího mnoho báchorek a skrývající se za vějířem průserů jiných, aniž by sám byl lepší. Č. 30 nevolím.

Č. 32 TOP 09

Život je plný překvapení. Skoro bych čekal, že se této straně dlouhodobě znemožňované Kalouskem, stejně jako pospávajícím Šláfenberkem, který nemá ani maturitu, nepodaří ani kandidátku sestavit. Protože skoro všichni kandidáti jsou členy této strany, kandidovala nejspíše celá členské základna v našem kraji. Tady bych si nevybral ani jediného kandidáta. Č. 32 nevolím.

Č. 37 KSČM

Znám nejméně polovinu kandidátů osobně. Ostudou je už postava lídra. Bezcharakterní prospěchář, měnící své názory podle toho, kde to sype, sloužící oddaně krajské likvidátorce KSČM, a podle jejích pokynů neštítící se žádné špatnosti, jako např. udávání členů své vlastní strany. Fuj tajbl! Na čtvrtém místě městský strážník čelící před soudem žalobě pro krádež městského majetku. Fantazie! Z této kandidátky bych jistě mohl vybrat zdatné a schopné, stejně jako slušné: 2. Ing. Miloš Tita, 6. PhDr. Věra Picková, 7. Taťána Nováková, 8. Mgr. Šárka Kalvová (můžete to brát jako návod na kroužkování) 13. Václav Bilický (ale to už bude nevolitelné místo) a někteří další. Výraznou ostudou je také č. 11, věřme, že už na nevolitelném místě. Kromě lidí je třeba také hodnotit důvěryhodnost firmy. K tomu si půjčím vystihující politické hodnocení O. Rambouska, se kterým souhlasím. Č. 37 nevolím.

Č. 43 Úsvit s Blokem proti islamizaci

Z kandidátky neznám vůbec nikoho. Z názvu jen mohu dovozovat část zaměření, která se na úrovni kraje neřeší, ale připouštím, že pro neschopnost vlády zaujmout jasný postoj k hrozícímu nebezpečí, může dostat jistý počet hlasů. Já č. 43 nevolím.

Č. 52 Svobodní a soukromníci

Z kandidátky neznám vůbec nikoho a nic o ní nevím. Č. 52 nevolím.

Č. 66 Změna pro Liberecký kraj

Několik kandidátů se už představilo v minulém období. Vedle proklamovaného kladně vnímaného boje proti korupci pošramotila pověst tohoto seskupení, že nevydrželo spolu celé období a v půlce se rozpadlo. Jako nedostatek bych vnímal zaujatost a nesnášenlivost, prezentovaná některými členy, zejména panem Korytářem nebo Baxou. Do jaké míry to byla nesnášenlivost vyvolaná obdobnou nesnášenlivostí, zejména z klubu KSČM např. panem Vondruškou, nechci hodnotit a ani to není podstatné. Podstatné je, že někteří nechali zlobu cloumat „svými majestáty“. Jak u změny, tak u KSČM. Č. 66 nevolím.

Č. 78 Koalice Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura (SPD) a Strana práv občanů.

Z kandidátky neznám vůbec nikoho. Pozitivně na mě může působit spojení s T. Okamurou, který je jedním z mála, kdo nahlas pojmenovává jevy a průsery pravými jmény. O SPO nic nevím s výjimkou toho, že po jejím založení ji v našem regionu propagoval dnešní prezident Miloš Zeman. To je sice pozitivní vjem, ale pro volbu poněkud málo. Č. 78 nevolím.

Č. 83 Starostové pro Liberecký kraj

Z kandidátky znám a hovořil jsem v uplynulém období s celkem dvanácti kandidáty. Jsem názoru, že ti všichni jsou slušní lidé a problematice rozumějí (to plyne i z toho, že vesměs jsou starosty). Na druhé straně nevím o žádném prokazatelném darebákovi z této kandidátky. Neřeším povídky o korupci. Nařknout někoho z korupce? To může dnes kdokoli a kohokoli. Vzít na vědomí bychom to měli, až padne soudní verdikt. Také nepůsobí dobře, když takový argument užívá osoba, sama čelící trestnímu stíhání.

Kandidáti z této kandidátky jsou snad jediní, kteří se mnou nějak komunikovali. Jako s občanem nebo novinářem. Třeba od komunistů se mnou aspoň jednou za čas na akcích komunikoval jen jeden. Ostatní se asi báli, že by to někdo žaloval Lysákové. Podobné to bylo u sociálních demokratů. Mohl by to také někdo žalovat Lysákové nebo Chotovi. Od těch a Mackovíka k tomu se lze potom dočkat jen toho nejhoršího, včetně ohrožení existenční jistoty, obtěžování příbuzných a podobně.

Suma sumárum tato kandidátka č. 83 u mě získala nejvíce pozitivních bodů a nejméně negativních.

VOLÍM Č. 83!

Miroslav Starý, komunista na volné noze

Severočeská PRAVDA
Vydává Miroslav Starý, IČO: 62732021, E-mail: stary_m@volny.cz
Adresa redakce: Mimoň IV., Letná 207; telefon 606590473