ALE, ALE, COPAK, COPAK, ...?

Copak ale, co-ópak, ale, ale copak … copak, copak?

V Haló stránkách se objevil otevřený dopis od jisté Lysákové senátorovi Přemyslu Sobotkovi. Kdybyste náhodou nevěděli, tak k podpisu připojila i svou funkci. Kdo je Přemysl Sobotka budete nejspíše vědět …

Otevřený dopis senátorovi Přemyslu Sobotkovi

Vážený pane senátore,

reaguji tímto na Vaše prohlášení z Parlamentních listů, kde jste srovnal KSČM s nacisty a prohlásil, že pokud byste byl prezidentem, tak v případě účasti KSČM na vládě rezignujete.

Ráda bych Vám připomněla, že jste byl studentem Večerní univerzity marxismu-leninismu (VUML). V roce 1989 jste úspěšně dokončil její 2. ročník a vzhledem k převratu jste již třetí nestihl řádně dostudovat.

Ano, stejně jako mnoho Vašich kolegů z ODS, kteří po listopadu 1989 svou členskou legitimaci KSČ zahodili a změnili názor, i Vy jste se stal známým »antikomunistou«. V médiích jste se obhajoval, že jako lékař jste VUML studovat musel. Ne, nemusel! Doopravdy ani před rokem 1989 nemuseli rentgenologové (což byla Vaše profese) studovat VUML, dokonce ani členství rentgenologů v KSČ nebylo povinností. Lékaři pracovali bez VUMLu i legitimace KSČ.

Uvědomte si, že KSČM je demokratická levicová parlamentní strana, která hájí zájmy milionů občanů, kteří pracují, podnikají, a mnohých, co se zoufale snaží řešit následky reforem z dílny ODS.

Pane senátore, pokud se chováte tak, »jaká je zrovna doba«, berte v potaz, že doba žádá politiky, kteří hájí zájmy občanů. Proto lidé chtějí levici a KSČM toto dělá.

Vnímám Vás jako poněkud »multi-postojového« politika se selektivní pamětí. Pokud jste tedy tak zásadový, jak se v médiích prezentujete, očekávám, že zvážíte Vaše ambice stát se prezidentem České republiky, protože »doba už je prostě taková«.

Dana LYSÁKOVÁ, předsedkyně OV KSČM Liberec

9. 6. 2012

Když jsem si dopis přečetl, napadla mě jako první série otázek z úvodní písničky seriálu „Hříšní lidé města pražského“ – Ale copak, copak …?

Druhé, co mě napadlo bylo, zda dopis byl zveřejněn i jinde než v HaNo a zda byl také odeslán „Přemkovi“, jak autorka o senátorovi kdysi hovořila, zřejmě jen v žertu.

K obsahu je snad lépe se nevyjadřovat. Některým vyjádřením multipostojové liberecké političky se pan Sobotka možná od srdce zasměje, zatímco členstvo KSČM by nad nimi spíše plakalo.

Co se stalo? Přerostlo už ono lysákovské „být se všemi za dobře“ (i nebo zejména s ODS) úměrnou mez? Něco prosáklo? Nebo nastal jiný důvod, aby nekomunistka Lysáková komunisticky „zatřpytila“ a napravila alespoň na oko či ucho svou pošramocenou reputaci?

Důvodů k divení je opravdu hodně. Už před notným časem se ozývaly směrem k Lysákové připomínky a požadavky od řady lidí i z Českolipska, že by měla zveřejnit některá fakta, např. o studiu P. Sobotky ve VUMLu, a to třeba a zejména v době, kdy byl volen za předsedu Senátu nebo i ještě dříve, když do něj kandidoval. Lysáková všechny tyto požadavky odmítala, vymlouvala se, že o tom nejsou doklady, atd., atd., když i bez dokladů existuje třeba pár lidí, kteří Sobotkovi ve VUMLu přednášeli.

A najednou po letech to jde?

Tak se nedivte, že se divíme, a to tak, že skutečně velmi, ó velmi.

Ještě by z kultury napadl jednoho i zpěvný operní rým: „Copak, copak se přihodilo?“

Nebo ono hlasem Pavla Zedníčka zpívané z výše zmíněného seriálu: „Ale copak, copak, ale co? No co?“

12. 6. 2012

Severočeská PRAVDA
Vydává Miroslav Starý, IČO: 62732021, E-mail: stary_m@volny.cz
Adresa redakce: Mimoň IV., Letná 207; telefon 606590473