KABARET JDE DO FINÁLE!

Komunisté finišují dohodu o toleranci vlády ANO a ČSSD

KSČM ladí finální verzi dohody o toleranci menšinové vlády hnutí ANO a ČSSD. Na konci týdne by měl šéf komunistů Vojtěch Filip představit podmínky výkonnému výboru strany. Sociální demokracie zároveň v pátek oznámí, jak dopadlo vnitrostranické referendum. Podle informací Novinek už je ale více méně jasné, že soc. dem. na vládu s ANO kývne.

„Dohodu budeme probírat na výkonném výboru na konci týdne. Je to důležité, protože tam jsou zástupci všech krajů,“ (Třeba taková Lysáková. Ta zastupuje z Libereckého kraje hlavně sama sebe - pozn. RSP) řekl Novinkám člen vyjednávacího týmu Jiří Dolejš.

(Když mi nedávno někdo říkal, že Dolejš je členem vyjednávacího týmu KSČM, byl jsem přesvědčen, že žertuje – nebyl zvolen ani delegátem sjezdu ani do žádné funkce. Pravda je, že jako mravně deformovaný sociální demokrat a neumětel je tam asi správně – pozn. M. Starý).

Dodal, že definitivní slovo bude mít Ústřední výkonný výbor, který bude zasedat na konci června.

„Ten toleranční patent není o programových věcech, ale ošetřuje vztahy mezi nevládním subjektem, který v podstatě umožňuje vznik vlády, a vládou. O to jde,“ zdůraznil Dolejš.

Europoslankyně a místopředsedkyně strany Kateřina Konečná uvedla, že výkonný výbor ukáže, co by členové v dohodě chtěli mít. „Já osobně bych byla ráda, kdybychom měli všechno vytermínované,“ nastínila.

„Něco jiného je, když máte slib, že nějaký zákon připravíte, ale něco jiného je, když máte dané, že to bude třeba do září. To je můj osobní názor, který se budu snažit prosadit,“ konstatovala Konečná.

Komunisté chtějí posty ve státních firmách

Jak už Právo dříve informovalo, v rámci dohody chtějí komunisté obsadit některé posty v centrálních orgánech či ve státních nebo v polostátních firmách (Některé už obsadili – pozn. RSP). Do vlády komunisté dosazovat lidi nechtějí, dožadují se ale konzultací o obsazení jednotlivých resortů.

Co se týče programu, podle Konečné je celá řada věcí, kterou by chtěli komunisté prosadit. Kromě zdanění církevních restitucí požadují navyšování minimální mzdy a důchodů nebo zabránit další privatizaci podniků a nerostného bohatství.

Komunisté jsou prý i připraveni na variantu, že by ČSSD odmítla koalici s ANO. Výsledky vnitrostranického referenda by mělo vedení soc. dem. oznámit v pátek. Podle informací Novinek je ale víceméně jasné, že členská základna na vstup do vlády kývne (Resp. vedení ČSSD nám oznámí, že většina byla „pro“. My to víme už od vyhlášení referenda – pozn. RSP)

Referendum už se uskutečnilo v 930 místních organizacích ČSSD, tedy v 85 procentech. „Informace jsem získal od pana předsedy (ČSSD Jana) Hamáčka a ten říká, že to je 60 ku 40 ve prospěch dohody (s ANO),” citovala ČTK šéfa komunistů Vojtěcha Filipa. (Vida, tak Hamáček a Filip už to vědí také, ale my jsme lepší, věděli jsme to dřív! – porn. RSP)

Severočeská PRAVDA
Vydává Miroslav Starý, IČO: 62732021, E-mail: stary_m@volny.cz
Adresa redakce: Mimoň IV., Letná 207; telefon 606590473