DOBRAT SE PRAVDY JE TŘEBA!

„KDO LŽE, TEN KRADE…“

… tak nás to učili naši rodiče a babičky k tomu ještě přidávaly: „… a do pekla se hrabe!“

Později jsme se ve školních lavicích seznámili s pravdomluvci i lháři, z nichž je dnes dobré vzpomenout třeba Josefa Goebbelse a jeho: „Stokrát opakovaná lež se stává pravdou!“

To proto, že tím se dnes řídí kdekdo, veřejnoprávní média, televize zejména, ale i politické strany a jejich rádoby představitelé, manažeři a makléři. Mladí, pokud je to zajímá, už nevědí a nejsou často schopni rozeznat, že mají lež za pravdu.

21. srpen je ještě dost daleko, ale už se nám někteří televizní „chudáci“ snaží kazit náladu, resp. nutí k nás k obranným hmatům zejména v podobě vypnutí televize. Tak třeba děsivá zvěst o stovkách mrtvých na ulicích se vstupem vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Myslím, že už nejsme daleko od praktik US-army, kde divadelní nebo filmový soubor „Bílé přilby“ natáčí děsivé scény o obětech chemických a jiných útoků v Sýrii i jinde, aby po natáčení šli vojáci s oběťmi na pivo.

Jinak by se totiž stovky mrtvých ani u nás nenechali doložit, takže by to chtělo nějaký divadelní - filmový soubor z dovozu nebo založit vlastní. Nedávno jsem někde četl údaj o počtu obětí této vojenské akce na celém území Československa, myslím, že to bylo celkem kolem 120. Co do toho bylo zahrnuto, kdy šlo o nešťastnou náhodu nebo provokaci, sotva lze vypátrat. Asi od každého trochu. Spíše to byly ojedinělé případy a stovky, ba ani desítky na jednom místě – ulici, se rozhodně nekonaly.

Je otázkou každého herce nebo redaktora do jaké míry dá přednost honoráři a morálně se vyrovná se lžemi, které přednáší. Někdy to ani nemusí vědět. Tak třeba Aleš Háma (Kde domov můj? 5. 6. 2018), když byl mezi otázkami hrad Ralsko na stejnojmenném vrchu nad naším městem, vyprávěl, jak v „předsametových letech“ se na hrad nemohlo, protože tam byl vojenský prostor. Inu měl to napsané ve scénáři. Většina lidí v Mimoni ví, že to není pravda. Dvakrát do roka se konal na Ralsko dokonce oficiální výstup. Jednou v říjnu na zahájení měsíce československo-sovětského přátelství a potom na Silvestra. Ale i jinak bylo možno na hrad vystoupat kdykoli. Mohu to ovšem dosvědčit pouze od roku 1982, kdy jsme se do Mimoně přistěhovali, Silvestrovské výstupy se konaly od 70. let. Dokládala to výstupová kniha, kam se účastníci na Silvestra podepisovali. Jako rekreační běžec jsem v těch lesích často běhával a jsem hrdý, že jsem z našeho sídliště Letná až na vrchol Ralska dokázal vyběhnout v osobním rekordu za 38 minut.

Ovšem nejde jen o lži o faktech, ale i o měnění smyslu událostí obvykle v historických souvislostech. Někdy je celkem zřejmé, proč to dělají. Někdy je to velmi nejasné a vysvětlení je obtížné. Museli byste spekulovat buď o prosté neznalosti, hlouposti, případně pomatenosti až po záměr lhát a zkreslovat.

Tak třeba jsme obdrželi informaci o akci KSČM a jakéhosi spolku na Liberecku a to u památníku na vrchu Žalém v Krkonoších 8. 5. 2018. Jak jsme si přečetli z textu: akce se konala „…u příležitosti osvobození Československa a vítězství Československa nad fašismem…“

Památník tu byl instalován zejména zásluhou Olega Pišla z Turnova, před několika lety. Ale nevztahuje se k osvobození. Také nám není nic známo o tom, že by Československo zvítězilo nad fašismem, jak praví zveřejněný text KSČM z Liberce. U textu byla fotografie, na které jistý polokriminální živel pokládá k památníku kytici. Sám.

cizour

Na tom není nic divného v kraji, kde předsedkyně KV KSČM se proslavila šířením poplašných zpráv, zneužíváním integrovaného záchranného systému a dalšími dementními nemravnostmi. V doprovodném textu se hovoří o široké účasti veřejnosti, se zástupci všech generací. Z více zdrojů jsme byli informováni, že široká veřejnost měla nejvýše 7, ale spíše jen 3 účastníky, pokud jí nebyl pouze jediný kladeč květin na snímku. To možná ne, protože ho někdo asi fotil, takže ještě fotograf. Důvod konání akce se jeví celkem zřejmý. Protože výše zmíněné polokriminálnici se zajídá spolupráce s vlasteneckým KČP, který je na Liberecku aktivní, jehož akce bojkotovala a napadala i v tisku, pokusila se vytvořit v jiném termínu jakousi konkurenční sešlost. Inscenace se nezdařila, ale kdo to ví, že? Papír unese lži o účasti široké veřejnosti všech generací i jiné a větší.

Před válkou a před Mnichovem se v Krkonoších na některých místech scházeli dělníci z Německa, Polska a Čech, byly to tzv. Mezinárodní proletářské srazy. Jeden z památníků byl v Horní Malé Úpě, kde se v minulosti konaly východočeské krajské srazy mládeže s výstupem na Sněžku. Ten ale byl ze soukromého pozemku po převratu odstraněn. U památníku na Žalém se scházejí po léta slušní, pokrokoví lidé a vlastenci z Čech, Německa a Polska. Sejdou se i letos - 16. června 2018.

Tak jako tak, lhát se nemá. Napadá mě titulek jednoho filmu („Bože, jak hluboko jsem klesla“) a v souvislosti by bylo možno zaměnit osobu mladé ženy a titulek změnit na: „Bože, kam až ta KSČM klesne?“ Ke slézání postů v dozorčích radách, jako Kováčik a kamarádi jejích hlavních papalášů? K podpoře vlády prolhaného Babiše? A nedejte se mýlit účelově vytvořenými preferencemi ze směšných vzorků respondentů! Na všech setkáních lidí sledujících a zajímajících se o politickou scénu za poslední 4 měsíce, se účastníci vzácně shodovali v názoru, že pokud KSČM podpoří Babišovu vládu, je to její konec a v dalších volbách už nepřekročí hranici potřebnou ke vstupu do Parlamentu.

Ubozí pozůstalí, poctiví, dlouhodobě podvádění a obelhávaní členové KSČM!

Prostě lhát se nemá a blbci by měli mlčet (potíž je v tom, že sami svou blbost nevnímají?)!

V Mimoni, 6. 6. 2018, M. Starý

Tradiční MEZINÁRODNÍ SETKÁNÍ ANTIFŠISTŮ Žalý 2018 pořádají OV KSČM v Semilech a MK KČP v Lomnici nad Popelkou a to 16. 6. 2018 od 10 hodin.

Začíná v Jilemnici ve Společenském domě JILM panelovou diskuzí za účastí zahraničních hostů.

V 12.30 odveze autobus účastníky k hotelu Zlatá vyhlídka na Benecku, odkud vystoupí účastníci po turistické stezce cca 2 km k památníku, na kterém je text: NA PAMĚŤ MEZINÁRODNÍCH SETKÁNÍ ANTIFAŠISTŮ PŘED II. SVĚT. VÁLKOU. V restauraci u rozhledny je možnost občerstvení a neformální besedy účastníků. V 16.30 odvezou autobusy účastníky zpět do Jilemnice.

Přijďte podpořit boj proti fašismu a válce, světový mír, přátelství a spolupráci!

Těší se na vás pořadatelé!

Severočeská PRAVDA
Vydává Miroslav Starý, IČO: 62732021, E-mail: stary_m@volny.cz
Adresa redakce: Mimoň IV., Letná 207; telefon 606590473