ZKUSÍTE TO TAKÉ?

Voliči rychle zjistí kdo s kým a proti komu v novém volebním dotazníku

Praha, 21. září 2017 - Měsíc před parlamentními volbami byl spuštěn volební dotazník, který voličům umožňuje jednoduché a srozumitelné porovnání 25 největších kandidujících stran. Pomocí 20 otázek návštěvníci webu http://www.volebnidotaznik.cz zjistí, jaká strana je jejich postojům názorově nejvíce a nejméně nakloněna. Autor dotazníku tak vyzývá občany k volební účasti a hlasování na základě programových postojů stran.

Volební dotazník slouží především nerozhodnutým voličům, kteří chtějí získat základní přehled o postojích největších 25 kandidujících stran k aktuálním, ale i kontroverzním otázkám naší společnosti. Dotazník tak poskytuje jednoduchou a srozumitelnou formou možnost dozvědět se, jaká politická strana je každému názorově, ve vybraných oblastech, nejblíže.

Autor se snaží touto cestou ukázat voličům, že i menší strany si zaslouží jejich pozornost.

Vystoupit z EU i NATO chtějí 3 strany

Díky dotazníku se každý rychle dozví, jak se strany staví například k našemu působení v NATO, které konkurenční volební kalkulačka nezohledňuje. "Zajímá-li Vás tedy pouze otázka NATO, jedním kliknutím zjistíte, že 5 stran z 25 ve svém programu hovoří o našem vystoupení. A pouze tři strany chtějí vystoupit jak z NATO, tak Evropské unie." vysvětluje autor.

Jak volební dotazník funguje?

Výsledky se počítají následujícím způsobem. Pokud Vy a strana máte shodný a jasný názor (ano, nebo ne) na konkrétní otázku, přičítá se 1. Pokud máte opačný názor, přičítá se -1. Pokud strana nemá bod v programu a Vy máte jasný názor, také se přičítá -1. Ve všech dalších kombinacích se přičítá 0. Výsledek se zobrazuje v procentech. 100 % znamená, že se stranou souhlasíte ve všech bodech dotazníku, přičemž strana má vždy jednoznačný postoj. 0 % znamená, že strana prosazuje polovinu z toho, co Vy chcete. -100 % znamená, že strana zastává vždy opačná stanoviska než Vy, nebo body, které považujete za důležité, nemá v programu. Při shodných procentech jsou strany seřazeny abecedně.
Ještě dříve, než jsem si přečetl výše uvedený text, jsem si otevřel dotazník a na všechny otázky jsem poctivě a jednoznačně odpověděl. Konečný výsledek - od nejlepšího k nejhoršímu – byl tento:

ČSNS – Česká strana národně sociální: 80 %

DSSS – Dělnická strana sociální spravedlnosti: 60 %

SPO – Strana práv občanů: 50 %

SPR-RSČ – Sdružení pro republiku – Republikánská strana Československa M. Sládka: 50 %

CESTA – Cesta odpovědné společnosti: 40 %

ŘN-VU – Řád národa – Vlastenecká unie: 40 %

KSČM – Komunistická strana Čech a Moravy: 20 %

ROZUMNÍ – Strana zdravého rozumu: 20 %

ANO – ANO 2011: 0 %

SPD – Strana přímé demokracie – Tomio Okamura: 0 %

BPI – Blok proti islamizaci: -20 %

ČSSD – Česká strana sociálně demokratická: -30 %

Svobodní -40 %

RČ -50 % (Pro zkratku RČ jsem nenašel žádný název.)

REAL – Realisté: -50 %

ODS - Občanská demokratická strana: -60 %

SPORTOVCI – Sportovci pro společnost: -60 %

TOP 09: -60 %

ZELENÍ – Strana zelených: -60 %

DV 2016 – Dobrá volba 2016: -70 %

KDU-ČSL – Křesťansko-demokratické unie – Československá strana lidová: _

REFERENDUM o EU – Referendum o Evropské unii: -70 %

PIRÁTI – Česká pirátská strana: -80 %

ODA – Občanská demokratická aliance: -90 %

STAN – Starostové a nezávislí: -100 %

Výsledek je podle mě a pro mě odpovídající. Nepřekvapuje poměrně větší shoda s radikálními, když se např. KSČM bojí zaujmout k některým problémům radikálnější postoje. Současně je vidět, že parlamentní volby a celorepublikový program je něco úplně jiného, než volby komunální nebo krajské To je vidět např. na výsledku STAN. Starosty jsem např. volil v posledních krajských volbách a v našem kraji výrazně vyhráli. Ovšem celostátně? S takovým ….., jako je pan Gazdík v čele? Ani se nedivím, že máme stoprocentně opačná stanoviska.

Doporučuji vyzkoušet a uvidíte.  Nejsou to ještě volby, jen taková hra a vytříbení problémů a názorů.

 V Mimoni, 23. 9. 2017, Miroslav Starý, ANS

Severočeská PRAVDA
Vydává Miroslav Starý, IČO: 62732021, E-mail: stary_m@volny.cz
Adresa redakce: Mimoň IV., Letná 207; telefon 606590473