V PLZNI PIETA. SLAVIT NENÍ CO?

Podivné osvobození Plzně. Masakr, o kterém se nesmí mluvit. Stovky mrtvých Plzeňanů při zbytečném americké bombardování. A pak: Opilecké večírky s esesáky. “Žvýkající barbaři, černý obchod a chlast”, uvádí dobová kniha ...

6. 5. 2020

Americké osvobození Plzně 6. května bylo pro mnohé děsivé – s desítkami mrtvých Plzeňanů při předchozích spojeneckých bombardováních a jedinou obětí z řad Američanů (namol opilý voják vypadl z džípu). Plzeň byla v době příjezdu Američanů dávno pod kontrolou místních občanů. Největší radost z příjezdu amerických vojáků tak měli němečtí nacisté.

Místní obyvatelé prý nesli přítomnost amerických vojáků velmi nelibě – vždyť titíž “Angloameričané”, jak jim tehdy říkali, pár dní předtím rozbombardovali továrnu a širé okolí, zabili stovky místních – a navíc v době, kdy už byl Hitler dávno zalezlý v bunkru pod obklíčeným Berlínem.

O osvobození Plzně pojednává kniha “Hanebná role amerických okupantů v západních Čechách v roce 1945” autorského dua Bartošek – Pichlík z roku 1951. Druhý jmenovaný se stal o 40 let později poradcem prezidenta Václava Havla.

Tento výklad historie ostře kontrastuje s oficiální verzí, kdy hrdinní američtí válečníci za strašlivých obětí vyrvali v krvi se topící Plzeň se chřtánu běsnících nacistů neznámé národnosti.

Stovky mrtvých Plzeňanů

Při zbytečném americkém (spojeneckém) náletu zahynulo 25. dubna 1945 nejméně 67 občanů Plzně a při bombardování 16. a 17. dubna dokonce nejméně 624 místních obyvatel, když Spojenci ne a ne trefit továrnu Škoda.

O obrovské nelibosti Plzeňanů k americké přítomnosti, píše dobová kniha “Hanebná role amerických okupantů v západních Čechách v roce 1945”, z níž uvádíme ukázky, viz níže.

Zpráva poručíka Kiliána

Než si představíme onu “zakázanou” knihu, podívejme se na jiný dokument. Zde je zpráva velitele zvláštního oddílu Obranného zpravodajství Ladislava Kiliána z Plzně 17. května 1945:

1 hlaseni

Kniha “Hanebná role amerických okupantů…”

Řádění Američanů v Plzni popisovala kniha “Hanebná role amerických okupantů v západních Čechách v roce 1945” od autorů Karla Bartoška a Karla Pichlíka. Je zajímavé, že druhý jmenovaný se stal o 40 let později poradcem prezidenta Václava Havla.

Kniha vyšla v roce 1951 a autoři popisují americkou armádu jako okupační, která se dopouštěla řady zločinů. Američtí vojáci jsou vylíčeni jako žvýkací barbaři zajímající se jen o černý obchod, násilí a pornografii.

Dříve komunista, pak se polepšil

Autor knihy Karel Bartošek se stal později profesorem historie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, zapojil do událostí Pražského jara 1968, podepsal chartu 77, pak emigroval do Francie. Je jedním ze spoluautorů Černé knihy komunismu.

Druhý autor, Karel Pichlík, měl podobný osud. Byl vědeckým pracovníkem Vojenského historického ústavu v Praze, také zapojil do událostí Pražského jara 1968 a pak pracoval jako dělník, kterým zůstal i po podpisu charty 77. Po změně poměrů v roce 89 byl jmenován docentem historie a stal se poradcem prezidenta Václava Havla.

Americké bombardování Plzně 25. dubna 1945

Americkému příjezdu do Plzně předcházelo bombardování tamní továrny Škoda (25. dubna 1945), kterou takřka srovnali se zemí a zabili 67 lidí (civilistů). Nálet se odehrál pouhých 11 dní před vstupem “Angloameričanů” do města, které bylo v době jejich příchodu plně pod kontrolou místních obyvatel.

1 ruiny

Továrna Škoda Plzeň po náletu amerických bombardérů. Továrna za války patřila k velkým výrobcům zbraní pro wehrmacht. V té době již ale nebylo jako je Němcům dopravit, protože byly železnice zničené a nebyla nafta.

2 ruiny

V tu dobu byl Berlín v obklíčení Rudou armádou (16. dubna – 2. května 1945), Hitler zalezlý v bunkru pět dní před sebevraždou, Brno bylo takřka dobyto (Rudou armádou 26. dubna 1945)…

Bombardování 17. dubna: Přes 600 mrtvých

Bombardování Škodovky 25. dubna předcházelo jiné, ještě děsivější a stejně zbytečné. Začalo 16. dubna 1945 v noci. Zcela zničeno bylo 120 domů.

Strašlivé bylo bombardování cikánské kolonie Cikánka, kdy zemřelo po zásahu spojené bomby najednou 80 lidí v krytu. Celkem při bombardování zahynulo přes 600 místních obyvatel. Vyprošťování obětí probíhalo pomalu a ještě v červnu byli z trosek odváženi mrtví.

Americké (spojenecké) bombardování Plzně a širého okolí bylo podle všeho ze stejného soudku jako americké bombardování Prahy (14. února a 25. března 1945, tisíc mrtvých) – v obou případech šlo zřejmě o akt pomsty za Jaltskou konferenci (11. února 1945), podle které připadlo Československo do sféry sovětského vlivu.

1 skola

Jediná oběť: Opilý americký voják vypadl z džípu

Za celou dobu během osvobozování Plzně Američany (alkohol, hudba, tanec, žvýkačky) přišel o život jeden americký voják, když vypadl opilý z auta. Zajato bylo sedm tisíc německých vojáků (kteří přeochotně složili zbraně) a rozdáno několik tisíc žvýkaček.

5 5 plzen

Autorem popisku a zřejmě i fotografií je budoucí poradce Václava Havla tehdy mladý Karel Pichlík.

Američané vstoupili do Plzně 6. května 1945. Němci se už nebránili, padlo pár výstřelů. Plzeňští povstalci požádali velení US armády o zapůjčení automobilů pro přepravu dobrovolníků do Prahy a o zbraně. Velení americké armády to odmítlo a dokonce dobrovolníkům pomoc Praze zakázalo pod hrozbou zastřelení.

Celkem padlo na území Československa při osvobozování 144 000 ruských vojáků. Amerických vojáků 116. Ostatně – podle Jaltské konference tady Američané vůbec neměli být.

 

Severočeská PRAVDA
Vydává Miroslav Starý, IČO: 62732021, E-mail: stary_m@volny.cz
Adresa redakce: Mimoň IV., Letná 207; telefon 606590473