ODKLON OD JALTY = NARUŠENÍ STABILITY

Francouzský expert: Vraťme se k zásadám Jaltské konference!

Odklon od zásad Jaltské konference, ukládání sankcí zemím, jejichž pozice se liší od americké, vede k porušení míru a stability.

jalta

Vůdci Británie, USA a SSSR na Jaltě

14. února 2020

Uvedl to vojenský analytik, prezident francouzské strategické poradenské společnosti EREE Jacques Hogar (Francie).
„Nový globální řád jde ruku v ruce s politikou destrukce. Existuje odklon od civilizačních hodnot ... Stále více zemí se vzdaluje principům, které byly formulovány během konference na Jaltě," řekl Hogar na konferenci „Jalta 1945: Mezinárodní konference dějinných lekcí".
"Sledujeme, jak některé země obcházejí Radu bezpečnosti OSN a ukládají přísné sankce, které mají velmi závažné hospodářské, sociální důsledky, a také zavádějí diplomatické a politické sankce proti jiným suverénním zemím, jednoduše proto, že mají jinou politiku nebo mají jiné zájmy. To nemůže nevyvolávat naše obavy“, citovala experta RIA Novosti.
Objasnil, že řeč jde o sankcích uvalených Spojenými státy a Evropskou unií „na vyvíjení tlaku na Rusko v souvislosti s krizí na Ukrajině, která byla způsobena zásahem USA do vnitřních záležitostí Ukrajin“. Analytik poukázal na americké sankce proti Íránu jako další příklad takových sankcí. Řečník připomněl, že USA „dokonce přistoupily k atentátu na generála Sulejmáního na íránském území bez jakéhokoli mandátu“.

Kam zmizel odkaz Jalty?

„Můžeme dlouho mluvit o problémech, které existují ve světě a které jsou způsobeny odklonem od zásad, které byly formulovány během konference na Jaltě. Spojené státy se drží imperialistické vize světa a řídí se pouze své vlastní výhody, chtějí existovat v jednostranném světě, kde by plnili roli světového četníka. Pokud se na tuto problematiku díváme pragmaticky a realisticky, abychom zachovali mír a stabilitu, které jsou tak křehké a důležité, musíte se vrátit k zásadám konference na Jaltě. Je nutné se vrátit k myšlenkám multilaterálního světa, myšlenkám na respektování suverenity, identity a nezávislosti všech zemí,“ vyzval expert.
Mezinárodní konference „Jalta 1945: Lekce historie“ se koná ve dnech 13. – 14. února v paláci Livadia, kde se sešli za druhé světové války představitelé Sovětského svazu, USA a Británie.

Podle politiků a veřejných činitelů se konference na Jaltě se stala nejvyšším bodem spolupráce mezi vedoucími státy koalice proti Hitlerovi, spojenou společným cílem dosáhnout brzkého vítězství nad hlavním zlem světa - německým nacismem. Později však rovněž řada politiků Jalskou konferenci kritizovala, za tzv. rozdělení vlivu velmocí.

Vůdci velkých tří zemí, kteří se setkali v Jaltě v únoru 1945, byli schopni se navzdory rozdílům povznést nad ideologické a geopolitické rozpory a vypracovat řešení, které nejen přiblížily společné vítězství, ale také položily základy poválečného světového řádu.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)

Severočeská PRAVDA
Vydává Miroslav Starý, IČO: 62732021, E-mail: stary_m@volny.cz
Adresa redakce: Mimoň IV., Letná 207; telefon 606590473