KOLÁŘ JAKO EMANUEL MORAVEC?

„Nakonec se ještě na katastru Prahy 6 zastřelil.“ Bývalý diplomat Bašta srovnal starostu Koláře s Emanuelem Moravcem

01. 09. 2019

Bývalý velvyslanec v Rusku a na Ukrajině Jaroslav Bašta se ve svém komentáři pro portál První zprávy rozpovídal o tom, že česká média neinformují o důležitých věcech. V této souvislosti se vyjádřil i ke starostovi Prahy 6 Ondřeji Kolářovi a jeho postoji k soše maršála Koněva. Poté se starostu pokusil srovnat s Emanuelem Moravcem.

Hned v samotném úvodu Bašta píše o tom, že dnešní žurnalisté sice nic nezatajují, ale i tak mluví a píší o něčem jiném, dle něj méně důležitém. Za takovou méně důležitou informaci přitom považuje skutečnost, že se psalo o tom, jak „neznámý“ vandal znectil na Praze 6 sochu maršála Koněva. V této souvislosti se pak v médiích hovořilo i tom, jaký postoj k této soše zaujímá současný starosta Prahy 6 Ondřej Kolář. Ten totiž danou sochu maršála Koněva nemá rád a již druhé volební období se ji snaží odstranit. „Dlužno říci, že postupuje systematicky – nejprve ji doplnil vysvětlujícími tabulkami, pak si stěžoval na to, že socha provokuje vandaly. Občany, kteří rudou barvu a hanlivé nápisy umyli, označil za ruské trolly. Jeho poslední vyjádření ukazuje, že souzní s těmi, kdo tam namalovali letopočty 1945 (Československo), 1956 (Maďarsko), 1961 (Berlínská zeď), 1968 (invaze do Československa),“ napsal.

V komentáři Bašta zdůraznil, že „rok 1945 považuje za klíčový dle principu „dějeBisu“. K tomu poté dodal, že je Ruská federace dnes naším nepřítelem, proto jím musela být již v tom roce čtyřicátém pátém. Stejně tak se domnívá, že ti, proti kterým tehdy Rudá armáda bojovala, byli nejspíš podle starosty Koláře naši spojenci. „Tak mě napadá, že politik s podobnými názory už tu kdysi žil. Nakonec se ještě na katastru Prahy 6 zastřelil. Kvůli maršálovi Ivanovi Stěpanoviči Koněvovi a jeho tankům to neudělal. Vyděsilo jej Pražské povstání...,“ srovnal Koláře s politikem a legionářem Emanuelem Moravcem, který spáchal sebevraždu.

Ondřej Kolář o soše Koněva:

Starosta Prahy 6 před dvěma lety v jednom rozhovoru uvedl, že je proti odstranění sochy. Tehdy si stál za tím, že u památníku postačí vysvětlující cedulky. „Jak říkám, jestli se Koněvova socha odstraňovat měla, tak se to mělo stát v 90. letech, kdy ta nálada na to byla. Dnes by to ale jen zbytečně vyvolávalo vášně, polarizovalo společnost. Praha 6 má hodně důležitějších problémů, než řešení jedné sochy jednoho maršála,“ uvedl tehdy Ondřej Kolář.

Dnes však osud sochy vyvolává opět vášnivou diskuzi. Poslední rozhodnutí vedení Prahy 6 zakrýt sochu do doby, než se úřad rozhodne, co s ní dál, totiž už vyvolalo protestní reakce. Aktivisté se každý den snaží o stržení plachty ze sochy.

Co důležitého nám uniklo?

Bašta si ve svém komentáři stojí za tím, že kvůli takovým „nedůležitým“ zprávám lidem unikají informace, které pojednávají o závažných událostech.

Připomněl například to, že Spojené státy nedávno anulovaly Smlouvu o zákazu raket krátkého a středního doletu (tzv. Smlouva INF), jež byla uzavřena v roce 1987. Také poukázal na to, že Pentagon dne 18. srpna oznámil, že provedl úspěšný test rakety s doletem 500 km.

Rozhodnutí o přemístění památníku maršála Ivana Koněva v Praze, se může stát velkou překážkou ve vztazích mezi Ruskem a Českem a nezůstane bez odpovědi, prohlásilo ruské ministerstvo zahraničních věcí.

Ruské ministerstvo zahraničních věcí je znepokojeno cynickým rozhodnutím Prahy o přemístění památníku maršála Ivana Koněva. Lituje, že Česko připustilo, aby došlo k takovému vývoji událostí, stojí v komentáři na stránkách ruského ministerstva.

Členové radnice Prahy 6, kde se památník nachází, ve čtvrtek po dlouhých jednáních rozhodli o přemístění monumentu do muzea a o provedení soutěže na vytvoření památníku hrdinům osvobozujícím Prahu v roce 1945, informoval žurnalisty starosta Prahy 6 Ondřej Kolář.

"Jsme rozrušeni cynickým rozhodnutím Prahy 6 o přemístění památníku maršála Sovětského svazu Ivana Koněva, pod jehož velením vojska Prvního ukrajinského frontu v květnu 1945 osvobodili Prahu od nacistů, který se nachází na území českého hlavního města. Je nám velice líto, že místní radnice neuslyšela výzvy společnosti a vedení Česka, aby nedošlo k takovému vývoji situace. Stále si myslíme, že tento krok je porušením dvoustranné Dohody o přátelských vztazích a spolupráci z 26. srpna 1993," stojí v textu komentáře.AVID JOSEK

Ministerstvo zahraničí Ruska zmínilo, že rozhodnutí učiněné na úrovni města se může stát citelnou překážkou ve vzájemných vztazích, může vážně poškodit jejich atmosféru a nezůstane bez odpovědi.

"Ruské hodnocení situace okolo památníku Ivana Koněva v Praze dnes vedení českého ministerstva zahraničí vysvětlí velvyslanec Ruské federace v České republice A. V. Změjevskij," prohlásili na ruském ministerstvu.

Miloš Zeman dříve prohlásil, že situace s památníkem maršála Koněva je hanbou pro Českou republiku, jelikož se jedná o symbol památky všem vojákům Rudé armády, kteří padli při osvobozování Československa v roce 1945.

Odstranění sochy maršála Koněva

Praha 6 na jednání zastupitelů ve čtvrtek 12. září schválila odstranění sochy maršála Koněva. Nahradí ji památník osvoboditelů Prahy. Podle starosty Prahy 6 Ondřeje Koláře není pomník maršála Koněva válečným hrobem a ani není pod ochranou mezinárodního práva. V této souvislosti zdůraznil, že socha je majetkem městské části, která se o něj doposud řádně starala.

Na základě hlasování s poměrem hlasů 33 pro a 1 proti došlo ke schválení návrhu vládnoucí koalice, který se týká přemístění sochy Koněva do muzea.

Severočeská PRAVDA
Vydává Miroslav Starý, IČO: 62732021, E-mail: stary_m@volny.cz
Adresa redakce: Mimoň IV., Letná 207; telefon 606590473