DĚJEPIS NEBO DĚJEBIS?

Zní to šíleně, ale „dějeBIS“ navazuje na nacisty. Přesně toto se dělalo se školními osnovami za protektorátu, píše Jaroslav Bašta

20. 1. 2019 7:17

BIS ve výroční zprávě za rok 2017 vydané loni uvedla, že moderní dějiny prezentované ve školách jsou de facto sovětskou verzí moderních dějin a proruským panslovanstvím je do jisté míry zasažena i výuka českého jazyka. A právě k tomu se ve svém komentáři na serveru PrvníZprávy.cz vyjádřil exdiplomat Jaroslav Bašta.

„Přiznám se bez mučení, že na základě svých zkušeností mám k různým výročním zprávám už léta velkou nedůvěru,“ uvádí Bašta a vzpomíná, jak se mnohdy výroční zprávy, jež vídal na Ministerstvu zahraničních věcí, lišily jen letopočtem.

„Přibližně podobně ve své podstatě vypadaly výroční zprávy Bezpečnostní informační služby. Vždy jsme se z nich dozvěděli, že Česká republika je rejdištěm ruských a čínských špionů, nikdy nechyběla zmínka o tom, že velvyslanectví Ruské federace má čtyřikrát více personálu než by mělo mít, a že jsou to všechno agenti tajných služeb pod diplomatickým krytím,“ dodal Bašta a věnoval se i letošní zprávě ohledně výuky dějepisu na školách. 

„Domníval jsem se, že toto tvrzení v poznámkách pod čarou tam propašoval nějaký recesista, obdivovatel Járy da Cimrmana, jen mě trochu mátl citát z G. Orwella,“ dodal, že jej však z omylu vyvedl ministr školství Plaga (ANO), který se sešel s ředitelem BIS Koudelkou, aby závažné zjištění kontrarozvědčíků probrali a neprodleně zjednali nápravu. „Dá se tedy předpokládat, že Bezpečnostní informační služba převezme do své kompetence i úkoly školní inspekce a možná bude prověřovat vyučující dějepisu a dějin literatury,“ podotkl. 

„Sice to zní šíleně, ale v historii naší země by nešlo o nic nového. Tohle už tu totiž bylo před osmdesáti lety po německé okupaci za Protektorátu. Tehdy také začali tím, že nejprve z výuky odstranili některá nevhodná dějinná období, hlavně národní obrození, husitství, legionáře a První republiku. Nejen z historie, ale také z vyučování českého jazyka. Na konci roku 1941 pak ze školních osnov úplně zmizely jako ideologicky nevhodné nejen historie jako taková, ale kvůli národnímu obrození také výuka dějin literatury,“ uzavřel Bašta. 

BIS prosovětskou interpretaci moderních dějin a pokračující vliv sovětské propagandy označila za součást ruské hybridní strategie. Dále k této strategii podle BIS patří informační boj pomocí dezinformací a propagandy, infiltrace do politiky či do hospodářství, špionáž nebo i vojenské akce.

Zní to šíleně, ale „dějeBIS“ navazuje na nacisty. Přesně toto se dělalo se školními osnovami za protektorátu, píše Jaroslav Bašta

20. 1. 2019 7:17

Z omylu mě vyvedl pan ministr školství Plaga, který se sešel s ředitelem BIS Koudelkou, aby závažné zjištění kontrarozvědčíků probrali a neprodleně zjednali nápravu. Dá se tedy předpokládat, že Bezpečnostní informační služba převezme do své kompetence i úkoly školní inspekce a možná bude prověřovat vyučující dějepisu a dějin literatury.

Sice to zní šíleně, ale v historii naší země by nešlo o nic nového. Tohle už tu totiž bylo před osmdesáti lety po německé okupaci za Protektorátu. Tehdy také začali tím, že nejprve z výuky odstranili některá nevhodná dějinná období, hlavně národní obrození, husitství, legionáře a První republiku. Nejen z historie, ale také z vyučování českého jazyka. Na konci roku 1941 pak ze školních osnov úplně zmizely jako ideologicky nevhodné nejen historie jako taková, ale kvůli národnímu obrození také výuka dějin literatury.

Ředitel BIS potřebuje rychle vyměnit, nežli se nám zblázní úplně 

Dějepis se začal učit až od roku 1943, když učitelé absolvovali příslušné nacistické ideologické školení na kurzech v Berlíně. Nevím, zda pan ředitel Koudelka již navrhl panu ministrovi Plagovy pro tyto účely kapacitu školicího střediska BIS, ale časem k tomu nejspíš dojde, protože v Čechách se historie ráda opakuje. Zvláště její mimořádně odporné a bizarní epizody.

Mám totiž velmi nepříjemný pocit, že zpravodajci a pan ministr školství postupují ve své reformě vyučování dějepisu podle původního zadání, které o několik desetiletí později vtělil do svého varování George Orwell: „ ...nestudujeme historii, abychom znali minulost, ale abychom nalezli učitelku pro budoucnost a abychom ji uměli zajistit...“ (A. Hitler Mein Kampf, s. 383). Výběr „nevhodných“ období českých dějin a literatury se totiž s tím protektorátním pozoruhodně shoduje.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)

Severočeská PRAVDA
Vydává Miroslav Starý, IČO: 62732021, E-mail: stary_m@volny.cz
Adresa redakce: Mimoň IV., Letná 207; telefon 606590473