RADIKÁLNÍ SEVER ITÁLIE

Salvini: Musíme se bránit proti Berlínu, Paříži a Bruselu

Nedaleko Milána leží Pontida, kde si svého času místní v roce 1176 přísahali soudržnost a kde pak o rok později porazili císaře Bedřicha Rudovouse v Legnanu. Pontida byla posvátné místo pro Ligu severu: první sraz zde byl v roce 1987, při kterém zakladatel hnutí Umberto Bossi hovořil o odtržení severu od ostatních částí Itálie.

foto mateo

Maeo Salvini na tradičním setkání Ligy v Pontidě

FOTO: Luca Bruno, ČTK/AP

Josef Kašpar, Právo

Ty doby jsou pryč, dnes se strana jmenuje Liga a do Pontidy se sjeli Jihoitalové, kteří urazili tisíc kilometrů vlakem či autobusem, aby vyjádřili podporu svému hrdinovi Matteovi Salvinimu.

„Liga se změnila, protože svět se změnil,“ řekl ministr jednomu novináři. Liga posílila: poslední sondáž jí dává už 31 procent, zatímco při březnových volbách to bylo jen 17 procent.

Salvini zopakoval: „My se musíme umět bránit, proto naše přístavy zůstanou uzavřené nevládním organizacím jiných států. Bránit se vůči Bruselu, Berlínu i Paříži, které se snaží přetnout naše kořeny a udělat z nás jen čísla, jen spotřebitele mezinárodních firem, bez ohledu na naše tradice a způsob života.“

„Musíme porazit elity“

A aby nebylo pochyb, dodal: „V příštím roce se budou konat volby do Evropského parlamentu a naším cílem musí být sražení bruselské zdi, která byla postavena na náš úkor po pádu zdi v Berlíně. Musíme porazit elity, což nebude jednoduché, ale podaří se to. Chci v Evropě Ligu lig, která by hájila tradice, způsob života, každého národa. Doby, kdy jsme se hrbili a za pár babek přijali jakýkoliv kompromis, jsou definitivně pryč. A to si musí všichni v Evropě uvědomit. V každém případě vám musím potvrdit, že o uzavření našich přístavů rozhoduje ministr vnitra, a proto uzavřeny zůstanou, ať se děje, co se děje.“

„Nejsme xenofobové – jsme národ, který toho v minulosti dost dokázal. Musíme být opět hrdí na to, co jsme, a dívat se dopředu. A já věnuji 24 hodin denně tomuto cíli,“ uzavřel Salvini.

V minulých letech v Pontidě vlály jen zelené vlajky Ligy severu. Trochu jich zůstalo, ale převládající barva byla nyní modrá, kterou Salvini do hnutí zavedl. Ale byly zde i vlajky Katalánska, Ruska a Izraele.

Poznámka soukromá:

Italové na severu Itálie prý jsou revolučnější, pokrokovější, stručně komunističtější. Mám také tu zkušenost. Někdy v polovině devadesátých let mi jeden můj známý – italský novinář věnoval přívěšek Komunistické strany na řetízku. Přívěšek byl stříbrný o průměru 2 cm. Byla na něm rudá vlajka se srpem a kladivem, italská trikolora a nápis PARTITO COMUNISTA (zkusil jsem oskenovat.)

ITALIANA

Ke konci devadesátých let jsem byl asi třikrát v severní Itálii, kde jsou přímořská střediska jako Caorle, Lignano Sabiadoro a další. Bylo to tehdy pro našince blízko a celkem i finančně přijstelné. Kromě koupání jsme chodili po ulicích, obchodech, atd. Vzal jsem si přívěšek a byl jsem zvědav na reakce místních. Byly vesměs velmi uctivé až obdivné. Jeden z obchodníků se mě dokonce zeptal, jestli neznám … a vychrlil na mě jména tří funkcionářů strany. Řekl jsem opatrně, že podle jména znám jen předsedu. Naštěstí to bylo jedno z těch tří jmen. Byli jsme obslouženi velmi pozorně a s úsměvy majitele obchodu i jeho manželky a k nákupu jsme dostali ještě zdarma něco navíc – pozornost podniku a lahev jejich šampaňského.

Když se dnes mluví o tom, že sever Itálie má odstředivé tendence k osamostatnění a potom také vystoupení z EU, asi to o něco lépe chápu.

Z Mimoně 30. 7. 2018, M. Starý

Severočeská PRAVDA
Vydává Miroslav Starý, IČO: 62732021, E-mail: stary_m@volny.cz
Adresa redakce: Mimoň IV., Letná 207; telefon 606590473