73. VÝROČÍ (6)

8. 5. 2018 Hradčany

Projev Václava Bilického:

„Vážený pane Valeriji Konnove, vážený pane místostarosto města Ralsko a jeho zastupitelé, vážené soudružky a soudruzi, vážení přátelé, občané Ralska a okolí.

Setkáváme se na tomto místě pravidelně ve dnech oslav konce druhé světové války u symbolického hrobu neznámého vojáka. Dnes se však poprvé potkáváme u hrobu, který nese jméno rudoarmějce staršiny Ilji Stěpanoviče Achljustina. Jeho cesta na toto místo vedla východní Evropou od 10. 1. 1941 společně s 307. dělostřeleckým plukem, který byl součástí 61. střelecké Nikopolské divize, 128. střeleckého sboru 28. armády 1. Ukrajinského frontu. Jeho poslední kroky po naší zemi vedly 10. května 1945 z Mařenic přes Kunratice, Lindavu, Velenice, Zákupy, Brennou, Jestřebí, Okna, Žďár Bezdědice, Nosálov, Lubeč a ve 20 hodin se soustředil v lese západně od Skramouše. Druhý den ráno 11. 5. se vydal na pochod směrem na Mšeno, Nebužely, Chrást. Zde byl pluk dislokován do 18. května. Ten den přišel písemný rozkaz č. 8882 – vystoupit ze současného postavení a zaujmout stanoviště v lese u obce Kummer (dnešní Hradčany). Pluk se vypravil na zpáteční pochod téměř po stejné trase v 04 hodin a již ve 14 hodin zaujal postavení 500 m severozápadně v lese u obce Kummer. Pluk od 20. května 1945 plnil už plánovaný bojový výcvik v souladu s měsíčním programem, v této souvislosti byl kromě jiného výcvik ve střelbě a házení granátem. Při neopatrné manipulaci s granátem házejícím vojákem 20. 5. 1945 došlo k jeho pádu na zem mezi ostatní. Aby zabránil smrtelným zraněním svých podřízených spolubojovníků, přikryl vybuchující granát staršina Achljuchin vlastním tělem. Bylo to už 12 dnů po ukončení válečných bojů, kdy takto zahynul mlád, v nedožitých 32 letech jako hrdina. Za jeho čtyři a půl roku bojových akcí byl vyznamenán medailemi a řády. Byl jedním z posledních ze 144 tisíc sovětských vojáků, kteří zahynuli při osvobozování Československa.

Z původního náhrobního kamene (je uložen v muzeu v Kuřivodech) byl nápis přenesen na kámen renovovaný v nedávných letech jako symbol a byl nyní doplněn panem Martinem Mynaříkem z Mimoně dle jeho návrhu o desku se jménem fotografií.

Děkuji všem za účast při prvním pietním aktu staršiny Ilji Stěpanoviče Achljuchina.“

Poznámka RSP: Mezi účastníky byli přítomní – 1. sekretář velvyslanectví Ruské Federace Valerij Konnov s manželkou, místostarosta města Ralsko Miloslav Tůma st., členka rady města Ralsko a kandidátka pro senátní volby za KSČM ve volebním obvodu č. 38 Šárka Kalvová, řečník a hlavní organizátor akce Václav Bilický s manželkou, předseda OV KSČM v České Lípě Václav Větrovec a další slušní a sympatičtí občané.

hrad 6

Jak řekl Václav Bilický, pomník od této doby plní dvojí účel. Připomíná neznámého vojáka Rudé armády, který, jak uvádějí i historické dokumenty, padl v boji v poblíž Hradčan a hrdinný čin staršiny Achljuchina, který obětoval svůj život, aby zachránil své bojové druhy.

hrad 5

Detail doplněný na návrh Martina Mynaříka z Mimoně.

hrad 7

Foto s ruským hostem na památku.

M. Starý, Mimoň

Severočeská PRAVDA
Vydává Miroslav Starý, IČO: 62732021, E-mail: stary_m@volny.cz
Adresa redakce: Mimoň IV., Letná 207; telefon 606590473