NĚCO O NÁS A RUSKU

Zemřela zpěvačka pionýrské hymny, kterou zpívaly statisíce Čechů! Recitoval ji i Zeman

13. července 2017

Sovětská a ruská zpěvačka Tamara Miansarovová, která si vydobyla slávu i v komunistickém Československu písní Pusť vsegda budět solnce (Ať nám vždy slunce svítí), zemřela ve středu (13. 7. 2017) večer v Moskvě ve věku 86 let. Oznámila to ruská média s odvoláním na manžela zpěvačky, houslistu Marka Feldmana. Podle něj byla jeho choť před týdnem hospitalizována kvůli zápalu plic.

pionyrka

S písničkou „Pusť vsegda...“, vyhrála Miansarovová v roce 1963 ve 32 letech (viz foto) písňový festival v polských Sopotech a stala se doslova hvězdou. Později byla vyznamenána tituly národní umělkyně a Řádem přátelství národů. Původně začínala zpívat s rodiči ve sboru v kostele.

Text „Pusť vsegda budět solnce“ půl století po výhře v Sopotech recitoval český prezident Miloš Zeman na závěr svého projevu na ruském velvyslanectví v Praze 9. května 2013. Skladbu také zazpíval dětský sbor ve Washingtonu tehdejšímu sovětskému prezidentovi Gorbačovovi v červnu 1990.

V souvislosti s úmrtím zpěvačky se k připomenutí objevil na sítích videozáznam písně jak v ruském originále, tak s českým textem, kde malou zpěvačku – pionýrku provází mezi dětským sborem tehdy už dospělá zpěvačka Jitka Molavcová. Píseň byla u nás velmi známou a na rozdíl od jednoho z ohlasů, který tvrdil, že statisíce ji u nás jistě neupívaly, bych připustil, že těch statisíců mohlo být docela dost:

1 „Ať si je déšť, ať si je mráz, ať bije hrom, ať se blýská,

Ten pěkný čas, ten přijde zas, den slunečný najde nás.

Refrén: Jen ať nám slunce hřeje, ať se dál nebe směje,

ať si dál můžem spolu pěkně hrát, pěkně hrát.

Ať jsem já vedle mámy a vy též ať jste s námi,

ať je mír, ať je všude klid a mír, klid a mír.

2. My chceme jít vstříc hezkým snům, chcem klidně spát, klidně vstávat.

Pak aby svět byl jako dům, v němž okna jsou samý smích.

Refrén:……

3. Až vyrostem, dost najdem sil, den slunečný budem bránit.

Tak, aby náš svět šťastný byl tak, jak ho chcem všichni mít.

Refrén:…….“

PS Pionýrem jsem od třetí třídy (1955). Pionýr měl svoje symboly. Hymna mezi nimi nebyla, ale tato píseň by jí klidně mohla být. Byla známá, zpívaná a proti obsahu - textu by mohl mít námitky jen blbec. M. Starý

Severočeská PRAVDA
Vydává Miroslav Starý, IČO: 62732021, E-mail: stary_m@volny.cz
Adresa redakce: Mimoň IV., Letná 207; telefon 606590473