NESMRTELNÝ PLUK V PRAZE

Zveřejnili jsme pro vás pozvánku celé řady sympatických, protože vlasteneckých, organizací a spolků na akci „Nesmrtelný pluk“. Je to akce k výročí ukončení druhé světové války a uctění památky padlých bojovníků proti hitlerovskému fašismu.

Akce vznikla v roce 2012 v Rusku. Letos se konala podruhé také v Praze. 

Na akci na Loretánské náměstí přicházeli lidé s fotografiemi hrdinů – padlých rodinných příslušníků a příbuzných.

příchod

Akce byla zahájena na Loretánském náměstí u pomníku Edvarda Beneše před budovou ministerstva zahraničí (Černínský palác).

e benes 2

Jen o nějakých 30 m dále je v objetí zeleně a kvetoucích šeříků pomníček padlého Rudoarmějce s nápisem v ruštině a češtině „Věčná sláva soudruhu Běljakovi padlému za osvobození Prahy“.

běljakov 2

Proti minulému ročníku přibylo několik dalších spoluorganizátorů, jako např. „České mírové fórum“, jehož předsedkyně a předsedkyně ANS PhDr. Vladimíra Vítová Ph.D., právě hovoří.

hovori VV

Účastníci akce měli kromě fotografií padlých, i jiné upoutávky, prapory (premiéru si odbyl i prapor Aliance národních sil – ANS) a hesla. Jak vidět z oken ministerstva v pozadí nikdo, ani pan Zaorálek, účastníkům nekynul. Můžete si povšimnout, že účastníci mají na svých oděvech tzv. Georgievskou stuhu, kterou jsme mohli vidět dříve i u pana prezidenta Zemana. Na pruhované stužce, kterou jsme si odtud také odvezli je nápis www.9may.ru. Pokud ho zadáte do internetového prohlížeče, objeví se vám v naprosté většině heslo „Děň pobjedy – Den vítězství“.

cer pal

Byli přivítáni hosté. Někteří už na místě, na některé, jako třeba na Zoe Klusákovou se ještě čekalo. Po proslovech a vzpomínkách na některé konkrétní oběti se seřadil průvod několika stovek, možná i tisíc nebo dva (počet bylo z čela průvodu těžké odhadnout - konec byl v nedohlednu) účastníků za transparentem s českýma ruským praporem a nápisem „Bessmertnyj polk – Nesmrtelný pluk a na povel "Nesmrtelný pluku pochodem vchod" se vydal k Hradčanskému náměstí.

celo

Lidé šli a zpívali si. Kaťušu, Děň pobjedy a jiné písně., ruské i české. Také se z řad účastníků ozvalo několikrát hromové „URÁ“. A bylo opravdu hromové. Někdo z účastníků za mnou poznamenal: „Aby se nakonec ještě vláda nelekla a neutekla.“ A druhý dodal: „To by nebylo špatné, hlavně aby utekli hodně daleko.“  Bohužel místo čestných dělostřeleckých salv vícekrát zahřmělo a na průvod se snesl lijavec. Na počet účastníků a mohutnost průvodu to nemělo žádný vliv. Na Hradčanském náměstí bylo připravené pódium, takže aspoň účinkující mohli být před nepohodou ochráněni.

Inu meteorologům, podle kterých mělo v Praze pršet až v 18 hodin, to opět nevyšlo.

Nadšení účastníků a krásné dojmy z akce to ale vůbec nepoznamenalo.

V příštím roce by se akce „Nesmrtelný pluk“ – znamenající, že na padlé hrdiny se nezapomíná a vzpomínky na ně jsou věčné – nesmrtelné; měla rozšířit i do dalších měst.

Z Prahy 8. 5. 2017, M. Starý

 

Severočeská PRAVDA
Vydává Miroslav Starý, IČO: 62732021, E-mail: stary_m@volny.cz
Adresa redakce: Mimoň IV., Letná 207; telefon 606590473